POŻYCZKA HIPOTECZNA DLA ZADŁUŻONYCH

Finanse to dla wielu Polaków wciąż wyznacznik statusu społecznego, a to powoduje niestety, że zadłużenie wiele lat temu stało się tematem tabu wśród nas. Nikt nie chce mówić o swoich problemach, a tym samym - dać sobie pomóc. Każdy szuka na własną rękę środków do życia, próbując się wydostać ze szponów kłopotów finansowych. Niestety zamiast sobie pomagać, w konsekwencji popadamy w coraz większą spiralę zadłużenia. Dzisiejsze COVID-owe czasy nam wcale nie pomagają, ponieważ bardzo często dochodzi do utraty pracy i braku możliwości szybkiego znalezienia nowego miejsca zatrudnienia, a banki odmawiają udzielenia finansowania osobom zadłużonym. Czujemy, że toniemy w długach.

Jak sobie radzić w zadawałoby się tak skrajnych sytuacjach?

Na szczęście na rynku poza sektorem bankowym istnieje również całkiem spora cześć firm udzielających finansowania pozabankowego. I to właśnie może być wyjście z trudnej sytuacji dla wielu z nas.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Jest to produkt finansowy, gdzie głównym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Zabezpieczenie polega na wpisie pożyczkodawcy do IV działu księgi wieczystej. Pożyczkobiorca, który zdecydował się na powzięcie takiego finansowania w dalszym ciągu zachowuje prawo własności do swojej nieruchomości i może nią swobodnie rozporządzać.

Firmy zwykle oferują dwie możliwości spłaty takiej pożyczki: raty kapitałowo – odsetkowe lub raty balonowe. Raty kapitałowo – odsetkowe jak sama nazwa wskazuje to takie, gdzie pożyczkobiorca spłaca kapitał wraz z odsetkami w równych, miesięcznych ratach. Raty balonowe polegają na spłacaniu odsetek przez cały okres trwania pożyczki, natomiast wraz z ostatnią ratą spłacany jest również kapitał. Co do zasady raty balonowe są zawsze mniejsze od kapitałowo – odsetkowych, aczkolwiek należy pamiętać, że ostatnia rata będzie wysoka, ze względu na konieczność zwrócenia całego pożyczonego kapitału.

Cała procedura udzielenia takiej pożyczki z reguły nie przekracza 5 dni roboczych. Finalizacja umowy następuje przed notariuszem. Po czynności notarialnej od razu w księdze wieczystej pojawia się wzmianka o wpisie do hipoteki.

Pożyczka hipoteczna to produkt idealny dla osób zadłużonych, widniejących w bazach. W sektorze pozabankowym z reguły nie weryfikuje się baz, ponieważ zabezpieczenie spłaty pożyczki i tak stanowi nieruchomość.

Jeśli chodzi o bazy to warto zaznaczyć, że na rynku istnieją firmy, zajmujące się czyszczeniem BIK. W bazach widnieją jedynie te negatywne informacje kredytowe, które mogą być tam przetwarzane do pięciu lat. W praktyce wydaje się niemożliwe usunięcie tych wpisów, jednak na rynku można znaleźć ekspertów także w tej branży.

Mimo trudnych czasów, należy pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i w każdej z nich możemy sobie poradzić. Finansowanie w postaci pożyczki hipotecznej to z pewnością jedna z lepszych opcji dla osób, którym nie udało się uzyskać finansowania z innych, bezpiecznych źródeł.